Česky Česky  | English English


Dovolte nám představit naše nejnovější křišťálová svítidla vhodná do moderně řešených interiérů -
Pokovené křišťálové lustry
. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na info@ecrystal.cz.

Český křišťál

  • O českém křišťálu

Na přelomu 16. a 17. století se světovým centrem výroby křišťálové skla staly Čechy. Původní křišťály obsahovaly jako tavivo velké množství oxidu sodného. To sice usnadňovalo výrobu, ale sklo mělo poměrně nízkou tvrdost. Tato skutečnost znemožňovala použít pro dekoraci skleněných výrobků technologii rytí, která však na druhé straně byla hlavní technikou používanou při zpracování horského křišťálu. Zásadní technologické objevy učiněné při výrobě křišťálu v té době v Čechách vedly ke vzniku ideálního křišťálového skla, obzvlášť vhodného ke zušlechtění rytím a broušením. Toto sklo pod názvem český křišťál představovalo absolutní světovou špičku v oboru křišťálových skel po dobu delší jak jedno století.

  •  Křišťál versus sklo

Mezi křišťálem a sklem existuje rozdíl, který se však mění podle země. Pro většinu západního světa znamená slovo křišťál přítomnost olova. Podle pravidel Evropského společenství je skleněné zboží, obsahující méně než 4% oxidu olovnatého, definováno jako "sklo", skleněné zboží s obsahem olova větším než 10% je "křišťál" a sklo s obsahem olova větším než 30% je označeno jako "vysoce olovnatý křišťál". Naopak v USA stačí 1% olova a sklo je kvalifikováno jako křišťál. V Čechách je to spíše otázka významu slov a termín křišťál lze použít pro jakékoliv vytříbené, vysoce kvalitní sklo. Olovnatým křišťálem se potom rozumí křišťál mající více než 24% oxidu olovnatého.

Přítomnost olova změkčuje sklo a tím ho činí přístupnějším pro broušení a rytí. Olovo přidává sklu na hmotnosti a způsobuje, že sklo láme světlo, takže tříští paprsky procházející sklem do duhových barev. Sklo pro výrobu figurek mívá obsah až 49% olova, aby se dosáhlo maximální tvárnosti. Další variantou je křišťál obsahující méně než standardních 24% olova, má však větší procento oxidu barnatého, které zajišťuje požadovanou kvalitu lomu světla.

Rozdíl mezi sklem a křišťálem je patrný očima, vidíte jej například, když křišťálový lustr vrhá po místnosti barevná spektra. Čím vyšší je obsah olova, tím větší je jeho oslnivý třpyt.

  • České křišťálové lustry

České sklo je samo o sobě pojmem. Archeologické nálezy svědčí o provozování sklářského řemesla v českých zemích již v 9.století n.l. Na severu Čech (na Jablonecku) pak spolu s kupními smlouvami dokládají působení skláren od poloviny 14.století.

České sklo, symbol kvality, řemeslného mistrovství, osobitého stylu, krásy a cenové dostupnosti, se stalo vyhledávaným obchodním artiklem a od 17. století ovládlo evropské trhy. To se již v Čechách vyrábělo čiré bezbarvé sklo, svým složením a vlastnostmi předurčené k rytí, broušení a pod názvem "český křišťál" vynikalo více než celé jedno století mezi ostatními křišťálovými skly.
Když se potom o sto let později zjistilo, že přídavek oxidu olovnatého výrazně zlepšuje především jeho optické vlastnosti, zrodil se olovnatý křišťál a rozšířil se po celém světě.

V roce 1724 získal brusič skla Josef Palme královské povolení na stavbu lustrů. V malé vesničce Prácheň u severočeského města Kamenický Šenov tak byla otevřena první dílna na výrobu lustrů. Do poloviny 18. století si české křišťálové lustry zcela získaly Evropu a ovlivnily pozdější vývoj a styl lustrů na celém světě.

České křišťálové lustry byly velice vyhledávané tehdejší aristokracií. Paláce francouzského krále Ludvíka XV., rakouské císařovny Marie Terezie i ruské carevny Alžběty byly mezi těmi, jimž Palmeho originální lustry vtiskly pečeť dokonalosti. České křišťálové lustry jako symboly dobrého vkusu, bohatství a urozenosti, se staly stejně prestižními jako drahé šperky. Třpyt českých křišťálových lustrů zvyšuje lesk zámků a paláců hlav států, ozařuje parlamenty, vládní residence, university, koncertní sály, chrámy a svatyně po celém světě.

 

Nezapomeňte si prohlédnout naše další svítidla z nabídky produktů E-crystal: Lustry s ověsy Swarovski, Crystal lustry, Pokovené křišťálové lustry, Caesar lustryLeaded lustry. Pokud hledáte menší křišťálová svítidla, zkuste se podívat do našeho katalogu nástěnných svítidel z řady Crystal lamps.